Oslava 100 let TJ Sokol

Téměř přesně po roce a půl od nešťastného požáru v květnu 2011 se 16. listopadu 2012 konečně opět otevřela sokolovna pro veřejnost. Tělocvičná jednota Sokol Chocerady pozvala k oslavě svého velmi kulatého výročí – 100 let trvání Sokola v Choceradech – jeden z nejpřednějších folklórních souborů Muzika Vycpálkovci.

Vnitřní prostory sokolovny budou, jak si jistě všichni návštěvníci všimli, vyžadovat ještě hodně práce, aby se navrátily do původního stavu. Jsme ale rádi, že se podařilo včas dokončit všechno nezbytné, a že se sokolovna zase po dlouhé době zaplnila obecenstvem a ožila kulturní akcí, které k ní už neodmyslitelně patří.

Soubor Vycpálkovci nabídl divákům výjimečně živé a barvité představení dokládající krásu a bohatost lidových písní a tanců. Společně s muzikanty v krojích zde vystoupili i tanečníci, kteří oživili řadu písní ukázkou skoro už zapomenutých tanců. Možná někoho překvapilo, proč jsme pozvali na oslavu 100 let Sokola právě tento soubor. Odpověď je nasnadě, Vycpálkovci se hrdě hlásí k České obci sokolské a také k odkazu profesora Josefa Vycpálka, našeho významného choceradského rodáka, sokola, vlastence a sběratele lidových písní a tanců. Především právě z jeho vzácné sbírky písní a tanců čerpal soubor pro vystoupení u nás. Pro potěšení místních patriotů zazněla i Choceradská polka, kterou věnoval Choceradům profesorův syn a pokračovatel jeho díla Vratislav Vycpálek.

Mezi téměř sty diváky byl také jeden z přímých potomků profesora Vycpálka, který sem na tento koncert vážil cestu dokonce až ze Švédska. Před koncertem mohli návštěvníci ještě shlédnout také výstavu dokumentů a fotografií z historie choceradského Sokola. Část této výstavy je nyní umístěna na obecním úřadě.

Letošní sokolské výročí by si zasloužilo možná velkolepější oslavu, ale v situaci, kdy sokolovna vyžadovala (a ještě vyžadovat bude) tolik práce a času, jsme si to nemohli dovolit. Starosta TJ Sokol Vladimír Zíka řekl v úvodu večera: „Rozhodli jsme se oslavit toto výročí prací.“ Nicméně, jsme velice rádi, že jsme mohli veřejnosti v této komplikované situaci nabídnout nevšední kulturní akci, která snad potěšila a pohladila po duši většinu přítomných. Vzhledem k tomu, že Vycpálkovcům se u nás líbilo, věřme, že tu nebyli naposledy.

Fotogalerie: Oslava 100 let TJ Sokol

/album/fotogalerie-oslava-100-let-tj-sokol/img-0757vycpalkovci-100-let-sokol-jpg/
/album/fotogalerie-oslava-100-let-tj-sokol/img-0790vycpalkovci-100-let-sokol-jpg/
/album/fotogalerie-oslava-100-let-tj-sokol/img-0829vycpalkovci-100-let-sokol-1-jpg/