Letní tábor

Téma letošního tábora, který pořádala TJ Sokol Chocerady na konci srpna, se docela dobře hodilo k horkému letnímu počasí – podle dobrodružného příběhu J. Verna Pět neděl v balónu jsme se vydali do Afriky.

A dobrodružný příběh se samozřejmě hodil i jako motivace k dobrodružným hrám, protože správný tábor by měl dětem přinést nejen zábavu, ale také příležitost posunout hranice svých možností, překonat trochu nepohodlí i různé strachy a samozřejmě nevšední zážitky a hodně legrace. A o to jsme se celých pět dní snažili. O děti se staralo celkem osm vedoucích, Ivana, Růžena, Martina, Klára, Tonda, Luba, Bára a Vojta, a dvě praktikantky Johanka a Luba.

Hned první den čekala děti zkouška odvahy a obratnosti – lanové překážky, střelba atd., aby se připravily na „pobyt v divočině“. Důležitá byla pro všechny další dny také ochota si navzájem pomáhat, podporovat menší kamarády …  Všechny skupiny získaly „povolení k odletu“, a tak se našich 40 cestovatelů vydalo na velkou výpravu. Každý den je čekaly samozřejmě další překážky a úkoly. Třeba „tropická bouře“, ze které je mohla zachránit jen rychlost a zručnost. Při štafetě, kdy vázaly uzlíky, zatloukaly hřebíky atd., se navzájem povzbuzovaly tak dramaticky, jako by skutečně šlo o životJ Důležitým a těžkým úkolem byl bezpochyby „průzkum vnitrozemí“ s mapami nebo „záchrana ztraceného člena výpravy“.

Neustálou překážkou bylo po celý týden vedro, stejně neúprosné jako v předchozích týdnech, a tak jsme program tomu museli hodně přizpůsobit. Naštěstí v lese bylo celkem snesitelně, takže dopolední fyzicky náročnější programy zde byly bez problémů. Chvíle odpočinku ve stínu stromů dětem zpestřila Lucka, která nám opět pomohla s výtvarnou činností – děti si vyráběly vlastní balóny a každý z cestovatelů si nakonec svůj barevný originální „horkovzdušný balón“ odnesl na památku domů. Také jsme samozřejmě využili horko ke koupání – v Ondřejovském rybníce a v řece. Koupání na pyskočelském jezu na konci čtvrtečního výletu se nám spojilo s nečekaně prudkou sprchou z nebes, takže někteří cestovatelé byli trochu mokřejší, než původně chtěli. Ale tento jeden z velmi vzácných dešťů letošního léta většině táborníků náladu nezkazil.

Extrémní sucho a s ním spojené nebezpečí požárů nás tentokrát připravilo o potěšení uvařit si společné jídlo v kotlíku na ohni, ale nicméně o kuchtění jsme děti neošidili. Příprava bramborového salátu se ukázala být docela dobrou náhradou.

Společný týden uběhl jako vždy hrozně rychle, užili jsme si s dětmi hodně legrace a děti si odnesly, doufejme, hezké zážitky. A tak se těšíme, že v příštím roce se sejdeme znovu.