Letní denní tábor

Na jaře přišla Ivana Černá s nápadem, že bychom u nás v Choceradech mohli uspořádat letní denní tábor - něco na způsob příměstských táborů, kde mají děti zajištěn program na celý den, ale večer se vracejí domů. Jako zázemí jsme původně chtěli využít sokolovnu, to se nakonec nezdařilo, protože oprava přísálí se protáhla a během celého léta byl v patře stavební nepořádek. Příjemný azyl nám naštěstí poskytla obec v Rodinném centru Sluníčko. Ivana zařídila všechny potřebné formality, a tak jsme 19. srpna mohli přivítat první "táborníky".

Celkem se přihlásilo 16 dětí, rodiče měli možnost svěřit nám děti jak na celý týden, tak na vybrané dny. Každé ráno jsme s dětmi zahájili tvůrčí činností. Nejvíce se dětem líbilo pletení přívěsků z bužírky a výroba náramků a ozdob z korálků. Ti nejvýkonnější táborníci stačili svými výrobky obdarovat nejen maminky, ale i širší příbuzenstvo. Přálo nám počasí, takže jsme ani nemuseli využít k pohybovým hrám prostory tělocvičny, kterou jsme pro všechny případy měli zamluvenou jako další zázemí. Každý den dopoledne i odpoledne jsme s dětmi vyráželi do lesa nebo na louku.

Hráli jsme nejrůznější hry, při kterých se ukázalo, že i ty nejmenší děti mohou být hodně šikovné a soupeři je nemají podceňovat a také třeba, že leckterý strach se dá překonat. Uprostřed týdne jsme hledali zapomenutý tajemný poklad v Oborském lese střežený duchy. Ti nám hledání pěkně "osolili" svými těžkými úkoly, ale poklad děti nakonec získaly. Abychom si jen nehráli, také jsme trochu pracovali: stavěli jsme nouzové přístřešky z větví a mechu, na ohníčku jsme vařili bramboračku a také vyráběli "lžíce" ze dřeva. Pro zpestření jsme vyrazili v jednom odpoledni motoráčkem do Zlenic a přívozem pod hrad Hlásku.

Obědy jsme měli zajištěny v hotelu Ostende a polední klid vyplňovalo buď společné čtení nebo tvoření. Byl to týden rušný, náročný, ale pěkný a slíbili jsme si, že příští rok tábor rozhodně zopakujeme. Doufáme, že děti si odnesly hezké zážitky a že příští rok tuto možnost využije více rodičů.

Fotky z tábora najdete na tomto odkazu:

www.icer.rajce.cz