Cesta kolem světa

V krásném slunečném odpoledni 3. října se do Oborského lesa vypravilo neobvyklé množství lidí - nikoliv za houbami, které nerostly, ale na "Cestu kolem světa". Putování lesem se zajímavými úkoly připravila pro děti už po deváté TJ Sokol Chocerady ve spolupráci s obcí.

Letos bylo společným motivem všech 10 zastavení stavitelství. Děti si vlastnoručně vyzkoušely stavby z různých materiálů a při tom měly možnost se dozvědět zajímavosti o některých slavných stavbách světa. Postavily si například maják z kamenů i se světýlkem na vrcholku, akvadukt z kamenů a papírových rour, "Velkou čínskou zeď" z hlíny sypané do "bednění" z klacíků, klenbu z polystyrenových cihel, překonaly tři lanové mosty a na konci je čekala stavba společného velkého domečku z proutků proplétaných mezi kůly a mladými stromky.

Chtěli jsme, aby alespoň některé z výtvorů mohly v lese zůstat, proto jsme se alespoň z části snažili využít přírodní materiál dostupný na místě. Takže až se děti vydají s rodiči do lesa na procházku, některé své stavbičky najdou a mohou v nich i pokračovat.

Bohužel ne ve stavbě proutěného domečku, který jsme nedopatřením umístili v části lesa, který již není obecní a patří k pozemku Lesa psích duší. Majitelce jsme se sice omluvili, ale bohužel  kůly, které jsme zatloukli mezi mladé stromky, abychom dotvořili "stěny" domečku, považuje naprosto nesmyslně za rostlé stromky - tj. napadá nás organizátory, že jsme "barbarsky ve výšce uřezali několik jejích stromků ..." Navrhovali jsme, že domeček v přítomnosti majitelky lesa rozebereme a kůly vytáhneme, abychom dokázali její omyl, tento návrh stejně jako omluvu ale  nepřijala. Takže domeček v lese zůstává, ale není na hraní ...

Toto zbytečné nedorozumění a šíření pomluv o naší činnosti a barbarském přístupu k přírodě nás sice hodně mrzí, ale věříme, že rozumní lidé chápou správně ...

Akce se neobešla bez mnoha ochotných dobrovolníků, kteří vyráběli, malovali ...  a také pomáhali dětem na stanovištích, všem  děkujeme. Nejhezčí odměnou pro všechny zúčastněné jsou usmívající se rodiče a děti.

Ta tým organizátorů    Klára Růžičková

Fotogalerie: Cesta kolem světa

/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030210-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030215-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030225-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/klenby-stavba-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030237-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030240-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030243-jpg/
/album/fotogalerie-cesta-kolem-sveta1/pa030248-jpg/

—————